Tréner basketbalovej mládeže Karol Wimmer: Chceme, aby si chlapci konkurovali
Dátum: 4. 12. 2014Basketbalová akadémia BK Inter STARS for STARS má pred sebou prvé podujatie. V spolupráci so Slovenskou basketbalovou asociáciou (SBA) organizuje tréningový deň pre chlapcov narodených v roku 2003 pre sezónu 2014/2015. Predtým sme sa porozprávali s Karolom Wimmerom, ktorý je spolu s Američanom Richardom Lee Brooksom trénerom v akadémii, zároveň je šéftrénerom mládeže Interu a bývalým vynikajúcim basketbalistom.
Už viac než rok vediete mládež Interu. Čo ste za to obdobie zistili?
„V prvom rade je to pre mňa návrat k basketu po asi desiatich rokoch. Trvalo istý čas, kým som zistil, v akom stave je nielen Inter, ale celkovo mládežnícky basketbal. Dnes sú chlapci iní, mládež má širšie pole záujmov ako predtým. Ak sa však podchytia v správnom čase, je to stále dieťa, ktoré chce hrať a behať.“
Sú deti súťaživé?
„Problémom je, že súťaživosť, teda mentálna časť, nie je celkom bežná. Stretnete sa s celou generáciou alebo družstvami, kde je veľmi málo súťaživých typov alebo nie sú dostatočne súťaživí. Pre šport je to výrazne rozhodujúci faktor.“
Chýba im teda túžba po víťazstve?
„Áno, berú to tak, že je to vyplnenie voľnočasovej aktivity. To nie je zlé, je to lepšie, než aby sa niekde motali po sídliskách. Keď sa však chceme niekde pohnúť, potrebujeme selekciu. Musia sa vybrať typy vhodné na súťaženie, ktoré chcú podstúpiť drinu, rehoľu.“
Ako ich chcete motivovať?
„Niekedy sme pospájali hráčov aj z troch, štyroch kategórií, pri ktorých si myslíme, že sú súťažíví. Sú to tréningové skupiny, ktoré trénujú spolu. Do mládežníckych kategórií sa nám podarilo dotiahnuť kvalitných trénerov. Snažíme sa nájsť zlatú strednú cestu, aby sme deti naučili víťaziť, mať hlad po víťazstvách, ale aby sme aj nestratili potencionálne talenty. V Bratislave je ich stále viac ako v menšom meste.“
Prečo ste sa rozhodli zorganizovať jednodňový tréningový kemp STARS for STARS, ktorý sa koná 7. decembra v Hant aréne v Bratislave?
„Mladšie kategórie hráčov, teda ročníky 2003 a 2004 majú na celom Slovensku najväčšiu početnosť. Z toho by malo niečo vzísť. Stretnutie sa koná v spolupráci so skúseným americkým trénerom Brooksom. Chceme, aby sa kvalita stretávala viackrát. Aby deti spolu trénovali, existovala interná konkurencia a preukázala sa kvalita.“
Je trendom oslovovať už takých mladých chlapcov?
„Žijeme dobu, keď je proces získavania talentov akcelerovaný. Zástupcovia ostatných športy chodia už do škôlok, trendu sa treba priblížiť. Budú sa stretávať 11, 12 až 13-roční chlapci. Veľa bude záležať aj na tom, ako sa k tomu postavia ostatné kluby.“